VE SVĚTĚ

HLAVNÍ STRÁNKA
Egypt


V letech 1957-1959 podniklo 5 mladých mužů z Vídně výzkumnou cestu po Africe. Zajímavé je na tom to, že jedním ze tří vozidel, se kterými na výpravu vyrazili, byl Wartburg 311 (r.v. 1957). Měli opravdu vznosné cíle: "přinést skutečný důkaz o kvalitě výrobků z NDR, státu dělníků a rolníků, a provést vědecké studium států, z nichž mnohé se právě osvobodily z koloniální nadvlády".
Kromě automobilu Wartburg 311 byli na cestu z Tunisu do Rhodézie vybaveni nákladním vozem IFA H3A a k dispozici měli i moped Simson.

Převzato ze stránky "leute.server.de/matatu/.

fotografie z cestyfotografie z cesty trasa

Výsledkem této částečně propagační cesty jsou prodeje Wartburgů do Egypta, kde je bylo možno vidět v Káhiře i jako taxíky.
Původní trasa byla nejspíš poněkud delší, o čemž by svědčil tento obrázek.

S Afrikou souvisí ještě další zajímavost.
Leckdo už jistě ví, že se Wartburgy vyvážely například do Finska, Švédska, Velké Británie, Řecka. Třeba Vás ale překvapí, že vozy Wartburg 311 se exporotvaly i do Jihoafrické republiky !
Nebylo to ovšem tak jednoduché. Socialistický stát, jakým byla i Německá demokratická republika, nemohla jen tak obchodovat se státem, v němž vládl apartheid. Proto automobilka z Eisenachu využila své odběratele v Belgii, firmu Pierreux.
Níže uvedený leták je psán anglicky a afrikaanštinou. Pochází z roku 1960.

Převzato ze stránky "www.rheinlaenderwartburgfreunde.de/.
prospekt-zadní stranaznak Pierreuxdetail zastoupení


Zmínka o vývozu do Jihoafrické republiky se objevila i v československém tisku:

Zajímavosti ze světa
Osobní vozy z NDR nacházejí stále větší odbytiště nejen v Evropě, ale i v zámoří. Dosvědčuje to naloďování Wartburga, který tvoří část zásilky těchto vozů do Johannesburku v Jižní Africe.
(SM 3/1958)
W311 pluje do Johannesburgu


Pokud jste už strávili předchozí informaci, je na řadě další.
Wartburg 311 byl vyvážen i do USA. V dobách, kdy Amerika bojovala proti komunismu, bylo dovezeno 1215 vozidel. Obchodníkem byl Willy Witkin z Los Angeles. K získání zákazníků byl vydán inzerát dokonce v pánském časopisu Playboy.
Nový Wartburg 311 kabrio stál v roce 1959 2315 dolarů, 313 Sport kupé 2896 dolarů a kupé 2335 dolarů. Limuzína mohla být Vaše za 1995 dolarů a kempingový vůz Wartburg za 2195 dolarů.
Může být zajímavé projíždět Wartburgem americká města Wartburg v Tennessee či Illinois...

Převzato ze stránky "www.ame.eisenachonline.de.


Wartburg 311 a ostatní státy
První vůz s pravostranným řízením byl vyroben v roce 1963 pro Kypr.
Ve Velké Británii se Wartburgy začaly prodávat od roku 1964. Do roku 1967 bylo prodáno asi 850 různých provedení. V letech 1964 až 1976 bylo oficiálně dovezeno 19 472 Wartburgů s pravostranným řízením. Po roce 1977 byl již dovoz pouze individuální a jen vozů s řízením na levé straně.
Automobily Wartburg byly údajně vyváženy i do Jižní Ameriky a do Číny.

Převzato ze stránky "home.clara.net/peterfrost.

trasa